Černá (Black) aa

 

Černá mutace křečka syrského se poprvé objevila v roce 1985 - 1986 ve Francii, později byla importována do Finska p. Vuokko Eraaja. V dubnu 1988 byla importována dvěma švédskými chovatelkami (Madeleine Raftö a Lotta Bjerketorp) - importováni byli 3 černí křečci (2 samci a 1 samice). Kolem roku 1989 byla importována do Anglie. Později byla importována do USA, kde vzbudila velký rozruch, protože evropští černí křečci, křížení pro kvalitu povahy a výstavní standard, byli pro americké chovatele neobyčejně velcí a mírní v povaze, takže se uchytila mylná představa, že černý křeček je něco neobyčejného, ba dokonce snad i jiná rasa! Tato představa částečně v USA přetrvává dodnes a černí křečci jsou prodáváni za vyšší ceny než ostatní zbarvení křečka syrského :o). Přestože tato mutace patří mezi nejčastěji se vyskytující, museli jsem na ni čekat celkem dlouho.

Černá barva srsti je výsledkem recesivní mutace v lokusu A, jehož normální funkce je produkovat aguti žlutý proužek v chlupech srsti. Mutantní gen aa zamezuje formaci tohoto proužku, což má za důsledek černý chlup po celé jeho délce.

Černá a čokoládová miminka ve věku 4 dnů

Černý křeček syrský má černou srst, černé oči a černé uši. Velmi často, ne-li vždy, se vyskytuje bílá pod tlamičkou, na hrudi, na bříšku nebo na tlapkách. Zvýšený výskyt této bílé se objevuje ve spojení s určitými geny pro kresbu srsti, např. u nom spotů či pokud křeček nese recesivně tečkovaný gen (Rdrd). Podle výstavních standardů by měla být černá až ke konečkům a bílé co nejméně. Mladí křečci syrští bývají obvykle krásně tmaví, ale starší křečci občas mění srst do hnědavé, někdy mívají hnědé fleky po těle. Černá mláďátka jsou velmi brzy identifikovatelná svým tmavým vzhledem, pigmentace se objevuje již 2. den po narození a černá je rozpoznatelná velmi brzy, protože není zaměnitelná s žádnou jinou barvou pro svou tmavost a nepřítomnost aguti proužků. Od 3. dne je velmi rozpoznatelná.

černý křeček syrský

černý křeček syrský

černý křeček syrský

černý křeček syrský páskovaný

černý křeček syrský páskovaný

černý křeček syrský dominantně tečkovaný

černý křeček syrský dominantně tečkovaný

černý křeček syrský dominantně tečkovaný s nom spot genem

černý křeček syrský dominantně tečkovaný s nom spot genem

černý křeček syrský dlouhosrstý rex

černý křeček syrský dlouhosrstý rex

černý křeček syrský saténový

běžné množství bílé na bříšku, hrudi, pod tlamičkou a na tlapkách u černých křečků syrských

černý křeček syrský s nom spot genem se zvýšeným množstvím bílé na bříšku, hrudi, pod tlamičkou a na tlapkách

černí křečci syrští s nom spot genem se zvýšeným množstvím bílé na bříšku, hrudi, pod tlamičkou a na tlapkách

hnědé fleky po těle u černého křečka syrského

hnědé fleky po těle u černého křečka syrského

BHA standard
černá (Black) aa
vrchní srst: černá
podsada: černá/modrá
srst na bříšku: černá
půlměsíčky: chybí
ticking: chybí
hrudní proužek: chybí
lícní proužek: chybí
barva očí: černá
barva uší: tmavě šedá, téměř černá

Použito se svolením BHA – The British Hamster Association, http://www.britishhamsterassociation.org.uk/

 

Vlevo křeček zlaté barvy srsti nesoucí gen pro černou barvu (Aa) v porovnání se sourozencem vpravo, který černou nenese (AA)

Použito se svolením Jan, The River Road Hamstery

Pokud křeček pouze nese gen pro černou barvu srsti (Aa), je to na něm v některých případech vidět. Příkladem může být tmavá zlatá, kde přítomnost černého genu (Aa) přidává černou linku okolo očí, ztmavuje černé lícní proužky a přidává na černém tickingu. Celkově potom vypadá křeček tmavší.

Černý křeček syrský ve spojení s krémovou s černýma očima (aaee)

S krémovou s černýma očima (ee) se děje to, že křeček je pouze krémový s černýma očima, takže pokud nevíte, že je křeček taktéž černý, budete si myslet, že je jen krémový s černýma očima (aaee) - epistáze - maskování. Šedé se dají poznat tak, že křeček není čistě černý, ale někdy se takto šedá + černá ani neprojeví, takže se zdá, že je křeček jen černý (aadgdg, aaLglg, aaSg_). Která ze šedých to je ale nepoznáte, dokud křeček nepřivede na svět potomstvo, nebo pokud neznáte rodiče. U některých dalších + kombinací se to ovšem rozpoznat dá - třeba u holubí šedé + šedé jsou odstíny srsti různé s různými šedými (aadgdgpp, aaLglgpp, aappSg_). Sazovitou také s černou nepoznáte (aaU_). Ostatní barvy tvoři ve spojení s černou určité kombinace, které jsou známé a dají se celkem jednoduše rozpoznat. 

Černý křeček syrský ve spojení se světle šedou (aaLglg), kde přítomnost světle šedé vůbec není na křečkovi viditelná, nicméně pozdější krytí ukázalo, že světle šedá je přítomna

Obecně se dá předpokládat přítomnost černého genu u zvířat, která jsou "neobvykle tmavá". A taktéž vyloučit, pokud jsou světlá. Je-li křeček světlounký až k bílé či do žluta, černý asi nebude. Pokud je zase tmavší, bude pravděpodobně + černý. Občas černá dělá to, že je dohněda, nebo tvoří hnědé fleky. Jedná se pořád jen o černou barvu a černý gen. Do černé linie se nedoporučuje přidávat jakoukoliv z šedých (dgdg, Lglg, Sg_) a sazovitý gen (U_), právě kvůli pozdějším problémům s rozpoznáním, zda je gen přítomný, nebo ne, i když u stříbrné šedé se dá hovořit o výjimce a dá se vytvořit šedá černá (aaSg_).

holubí šedá se světle šedou (aaLglgpp) je výrazně světlejší a jakoby více do stříbrna (i když se jedná o světle šedou) než holubí šedá s het. stříbrnou šedou (aappSgsg)

holubí šedá s het. stříbrnou šedou (aappSgsg)

holubí šedá s het. stříbrnou šedou (aappSgsg)

 

Barevné kombinace s černou:

 

Čokoládová (Chocolate) aabb:

čokoládový křeček

čokoládový křeček

Použito se svolením Lotte Blom

Čokoládová (aabb) je kombinace černé (aa) a rezavé (bb). Rezavý gen mění černý pigment na hnědý. Čokoládový křeček má hnědou barvu srsti, černé oči a hnědé uši.

 

Holubí šedá (Dove) aapp:

holubí šedá

holubí šedá

holubí šedá želvovinová

Použito se svolením Lotte Blom

Použito se svolením Lotte Blom

holubí šedá páskovaný satén

holubí šedá páskovaný satén

holubí šedá želvovinová páskovaný satén

Holubí šedá (aapp) je kombinace černé (aa) a skořicové (pp). Skořicový gen ředí černý pigment na holubí šedý. Holubí šedý křeček má holubí šedou barvu srsti, červené oči (které s věkem tmavnou až vypadají téměř jako černé) a světlé uši.

 

Šampaň (Champagne) aabbpp:

Šampaň (aabbpp) je kombinací černé (aa), rezavé (bb) a skořicové (pp). Je světle béžová s červenýma očima (které s věkem tmavnou až vypadají téměř jako černé) a světlýma ušima.

 

Šedá černá (Dingy Black) aaSg_:

šedá černá (aaSgsg)

šedá černá (aaSgsg) vpravo v porovnání s černou bez šedé vlevo

Šedá černá (aaSg_) je kombinací černé (aa) a stříbrné šedé (Sg_). Je modro šedá s černýma očima a tmavě šedýma ušima. Výrazněji vyniká, pokud je Sg gen v homozygotní formě (aaSgSg).

 

Černo žlutá (Yellow Black) aaTo_, černá želvovinová (Yellow Tortoiseshell) aaToto:

Černá želvovinová páskovaná dlouhosrstá samice

Černá (aa) a žlutá (To_) tvoří zajímavé kombinace. Vzhledem k tomu, že je žlutý gen přítomný na samičím pohlavním chromozómu X, x-inaktivace a přítomnost pouze jednoho páru zmutovaného To genu nám u samiček vytváří nádhernou želvovinovou kresbu srsti, která obzvláště vyniká s černým genem (aaToto). Želvovinová může být za normálních okolností pouze samička. Černá želvovinová samička má plochy černo žluté (aaTo-) a pouze černé (aato-). Oči a uši jsou černé. Černo žlutá  (aaTo_) je tmavá žlutá s černými konečky chlupů, má černé oči a tmavě šedé uši.

černá želvovinová páskovaná dlouhosrstá samice

černá želvovinová páskovaná dlouhosrstá samice

černá želvovinová páskovaná samice

černá želvovinová dominantně tečkovaná samice

černá želvovinová páskovaná dlouhosrstá samice

černá želvovinová dlouhosrstá samice

černo žlutý páskovaný křeček

černo žlutý páskovaný křeček

černo žlutý páskovaný dlouhosrstý křeček

černo žlutý páskovaný dlouhosrstý křeček

černo žlutý páskovaný dlouhosrstý křeček

černo žlutý páskovaný dlouhosrstý křeček

Použito se svolením Hanky Keltnerové, ch.s. Navel

Použito se svolením Hanky Keltnerové, ch.s. Navel

Použito se svolením Hanky Keltnerové, ch.s. Navel